Árulkodó gyermekálmok

Életre kelnek a sárkányok, a kalózhajó viharba kerül, a kislány tündérré, a kisfiú herceggé változik: az álmokban minden megtörténhet, jó és rossz egyaránt. Mint ahogy egy új német kutatásból kiderült, ez sokkal fontosabb szerepet tölt be életünkben, mint azt eddig hitték…

Alvás közben egyfajta nagytakarítás történik – osztotta meg saját álláspontját a németországi Halléban tartott Kísérleti Pszichológiai Konferencián Josef Lukas, a Martin Luther Egyetem pszichológiaprofesszora. Mint fogalmazott, az álmok a nagytakarítás melléktermékei.

Míg a felnőttek könnyebben feldolgozzák az éjszakai álomképeket, addig a gyermekek esetében már más a helyzet, ők ugyanis sokkal intenzívebben élik meg a látottakat. A kellemetlen élmények feldolgozásában, megértésében a szülőknek fontos szerep jut, erről és a gyermekálmok jelentőségéről Zágon Judit álomfejtőt kérdeztük.

Köztudott, hogy az álmok a lélek üzenetei és szimbolikus jelentést hordoznak, de vajon így van ez a gyermekek esetében is?

Természetesen. A gyermekálmok éppúgy jelentéssel bírnak és nagyon fontosak.  Az ő számukra azért, mert ezáltal dolgozzák fel tudattalanul a külvilágból és az önmagukból érkező ingerek kavalkádját, a valóság, a képzelet és az érzelmek közti feszültséget. Másrészről pedig a szülők ezáltal értesülhetnek a gyerekekben zajló érzelmi folyamatokról, melyeket szóban nem tudnak olyan jól kifejezni, főleg, ha azok negatívak. Egy gyerek sose mondaná az anyjának, hogy "félek tőled", pedig előfordul az ilyesmi. Ha viszont elmondja, hogy például boszorkány üldözte őt álmában, abból a szülő megtudhatja, hogy az előző napi veszekedés megviselhette a gyereket.

 
 

A szülők hogy viszonyulnak az ilyen álmokhoz?

Sokan elsőre megriadnak, mondván: "Jesszusom, hát én egy boszorkány vagyok neki?", viszont ettől egy kicsit elvonatkoztatva kell értelmezni az ilyen álmokat. Ilyenkor ugyanis csak a gyerek előző napi rossz élménye állt össze egy alakban, így próbálja feldolgozni az adott eseményeket. Ha az álomban jól beolvasott a boszorkánynak, akkor nagyon egészséges gyerekről van szó, aki ezzel le is vezette az anyjával való feszültséget.

Mi történik akkor, ha az ilyen jellegű álmok visszatérnek, éjszakáról éjszakára megismétlődnek?

Ha visszatérő álomról van szó, az tartós és megoldatlan, rosszul kezelt konfliktusra utal. Ilyen esetben a megoldás kulcsa mindig a szülő kezében van, saját, esetleg más közeli felnőtt, óvónő, tanító, bántalmazó rokon stb. hibás viselkedésével kell szembenéznie. Ha a gyerek nem akar ezekről a rendszeres álmokról beszélni, akkor más módon kell oldani a feszültséget: rajzzal, játékkal, stb. Semmiképpen nem szabad annyiban hagyni.

A szülő gyakran érez ilyenkor tehetetlenséget. Mivel tudunk segíteni gyermekünkön, ha az éjszaka közepén zaklatottan ébred egy rémálomból?

Az éjszakai rémálomból felriadó gyereket elsősorban – átölelve – meg kell nyugtatni, hogy csak álmot látott, de már minden rendben van, s ha megnyugodott, felajánlani neki, hogy elmesélheti, ha emlékszik rá. Ha nem akarja elmondani, nem kell erőltetni, de éreztetni kell vele, hogy az álmával minden rendben van, nem baj, hogy "csúnyát" álmodott. Mindenkivel előfordul, hiszen sok érzésünk van, amit ébren nem értünk. Bizalmas viszonyban minden gyerek örömmel meséli el az álmát, akinek nem akaródzik, az azt jelenti, hogy szégyenkezik a szülei előtt, de ez az érzés mindig a szülőről, felnőttről szól.

Természetesnek mondható, ha a gyermekünk időnként rosszat álmodik? Mikortól kell jobban figyelnünk a jelenségre?

 

Heti egy-két rémálom gyerekkorban természetes kísérőjelensége a világ feldolgozásának, de a napi rendszeresség külön figyelmet igényel. Egészséges gyereknek körülbelül annyi kellemes, izgalmasan kalandos álma van, mint amennyi ijesztő, rémes.

(Forrás: donna.hu/cikk/Arulkodo-gyermekalmok/7852)

Vélemény, hozzászólás?