Segítség! Válogat a gyerekem!

Sok szülőt hallok panaszkodni, hogy válogatós a gyerek, nagyon kevés ételt eszik meg, alaposan szelektálja az elfogyasztani hajlandó ételek mennyiségét. Különösen igaz ez persze a zöldség és gyümölcs félékre. A tapasztalatok alapján a srácok a legszívesebben pizzán, paradicsomos tésztát, rántott húson, hamburgeren, sült krumplin és szendvicsen élnének.

Egy felelős szülőt természetesen bosszant ez a jelenség és jobb híján szintetikus vitaminokkal próbálja pótolni a zöldség és gyümölcsfélékből kinyerhető vitaminok hiányát. Többen kérdezték, mi lehet erre a megoldás – mégiscsak jobb lenne bogyók helyett gyümölccsel tolni a gyereket.

Nos, általában ezt a családok esetében személyre illetve családra szabottan oldjuk meg, de azért van néhány általánosítható tanács, amelyet talán érdemes kipróbálni.

Amit nagyon nem szoktam javasolni:

  • Ne erőltess semmit! Ha nem kéri, ne erőszakoskodj vele! Ne fenyegetőzz, ne kösd az evést feltételekhez! Ne is ijesztgesd! A következő vagy az ehhez hasonló mondatok, nem hogy nem célravezetők, de teljesen haszontalanok:

Ha nem eszed meg, nem nősz nagyra ! (Pillanatnyilag kit érdekel?)

Ha nem eszed meg, nincs desszert! (Nem hatod meg.)

Ha nem eszed meg, beteg (béna, sovány, kövér, féllába, stb.) leszel! (A kölyöknek nulla vagy minimális betegség vagy fogyatékosság tudata van. Ő a saját szemében sérthetetlen…nem fog megijedni.)

Ha nem eszed meg nem játszhatsz, nem mehetsz el ….stb.

Ha nem eszed meg nincs vacsora – reggeli – ebéd-fagyi – nasi – stb.

 

Ezekkel vagy bármivel, ami ehhez hasonlít nem mész semmire. Ha idegből próbálsz bármit letolni a gyerek torkán, akkor totálisan vesztes szituban vagy. Nem fogja meghatni semmilyen drámai jövőkép. Nem eszik és kész. Minél idegesebb vagy te, annál dacosabb lesz ő. És ha mégis sikert érsz el, és megeszi azt, ami ellen zsigerből tiltakozott? Még harminc évesen is emlegetni fogja, hogy „bezzeg anyám belém erőltette a nyamvadt sütőtököt és azóta is hánynom kell tőle”. Rossz emléket generálhatsz neki így, de ettől nem fogja megkedvelni az egészséges kajákat. Sőt. (Valahol itt kezdődnek a súlyproblémák és az evészavarok, de ez egy külön téma.)

Amit viszont megtehetsz.

Sok szülő továbbra sem érti, hogy a legjobb és leghatékonyabb dolog, amit tehetsz, az a példamutatás. Mégis, hogyan várod el a gyerektől, hogy zöldséget és gyümölcsöt egyen – vagy bármi mást, ha már itt tartunk – ha csak te erőlteted belé, de te nem eszel? Ez a Kész átverés a gyerek szemszögéből. Nem fogja megérteni, hogy ha neked nem kötelező adott ételt megenni, neki ugyan miért lenne az. És jogos.

Tehát. Ha azt szeretnéd, hogy a gyereked nyitott legyen az újdonságok iránt, élvezettel egyen zöldség és gyümölcsféléket, akkor mutass példát.

Minden étkezés során legyen valamilyen nyers zöldség vagy gyümölcsféle az asztalon. Nem a tányérokra kiporciózva, hanem mindenki számára elérhető módon az asztalon. Vegyél és egyél látványosan a gyerek előtt. Kínáld meg, de ne erőltesd. Ajánld fel neki a lehetőséget, hogy kóstolja meg, és ha valóban nem ízlik, akkor nem kell ennie többet. Nem biztos, hogy azonnal működni fog. Az igazán ellenálló gyerekeknél szükség van akár 2 hétre is, mire hajlandó lesz a zöldség vagy a saláta felé nyúlni. Neked kell kitartónak és következetesnek lenned, neked kell harsogva rágni a zöldségeket, hogy ő is kedvet kapjon.

A chipszes zacskókat, csokikat, kekszeket tedd el szem elől. Helyette legyen látványos helyen friss gyümölcs. Szintén jó taktika, ha a gyümölcsöket szépen megmosod, felkockázod és délutánonként így tálalod nasiként. A gyerekek nagyon vizuálisak. Szívesebben kóstolnak bele egy szépen elkészített gyümölcstálba, mint, hogy nekiálljanak narancsot hámozni. (Később persze, ha már rászokott a gyümölcsre, hámozza csak meg magának a kölök. Ez legyen a bevezető akció.)

Az ártalmas nassokat korlátozd egy kicsit. Alapelvem, hogy gyerektől nem vonunk és nem tagadunk meg semmit. De! Csak neki ártasz, ha korlátlanul eteted csipsszel és csokival. Tűzzetek ki a héten 1 maximum két alkalmat, amikor lehet ilyesmivel bűnözni. (Nálunk ilyen az, amikor hétvégén haverokkal bandázunk, vagy vendégségbe megyünk.) Ha vendégségben, barátoknál vagytok és kikerülhetetlen, akkor ne tépd ki látványosan mindenki előtt a kezéből az édességet. Csak őt hozod kellemetlen szituba. Hagyd rá, de beszéld meg vele, hogy a heti kvóta akkor meg is volt.

(Akár csinálhattok nasi kuponokat is. Hetente adhatsz a gyereknek egyet vagy kettőt, amelyet beválthat, neked pedig tudomásul kell venni. Cserébe neki is tudomásul kell venni, hogy ha a kupon elfogyott vagy lejárt, akkor nincs több.)

Ha gyümölccsel vagy zöldséggel kínálod, akkor egyél vele te is. Ha hirtelen nem is kér belőle, ha rendszeresen azt látja, hogy te is veszel és eszel az egészséges finomságból, akkor egy idő után példakövető lesz.

Menjetek el együtt vásárolni. Menjetek piacra, zöldségeshez és nézzétek át együtt a kínálatot. Megbeszélhetitek, melyik gyümölcs tűnik vonzónak, melyik kóstolná meg szívesen. Ha valami megtetszik neki, akkor abból vegyetek egy keveset csak és kizárólag neki. A gyerekek szeretnek birtokolni. A vásárolt gyümölcs vagy zöldség legyen csak az övé. Érezze csak magát kivételezett helyzetben. Lelkesebben fogja elfogyasztani.

Ami még nagyon hatékony lehet a gyerekeknél, az, ha látják a zöldséget vagy a gyümölcsöt fejlődni, nőni. Ha van kertetek akkor használjátok ki. Ültessetek koktélparadicsomot, salátaféléket, paprikaféléket. Bármit, amit el tudtok helyezni. Ne ipari termelésre rendezkedjetek be, nem ez a cél. Egy-két tő, vagy palánta mindenből bőven elég. Legyen az ő feladata a locsolás. Nézzetek rá naponta legalább egyszer, örüljetek együtt, ha a termény nőtt, és izguljatok közösen a termésért. Majd arassátok le együtt a munka gyümölcsét. (Nálunk így sikerült elérni, hogy a gyerek spenót és saláta rajongó legyen.)

Ha nincs kert, sebaj. Elég egy kaspó vagy balkonláda, hogy az élvezet kedvéért paradicsomot vagy pici epret, paprikát neveljetek.

A titok pedig a türelem, kitartás és következetesség. Nevelj egészségre, mutass példát, hiszen amit tálalsz, azzal nevelsz.

Ja és mielőtt jönnének a vad kommentek. Nem tilos a nasi, fagyi, csoki sem. De ésszel és mértékkel ám gyerekek!!!

Szakértő: Mérei Kata Életmód Szakértő

www.bmtherapeia.hu

Vélemény, hozzászólás?