Cselling, haris, gödölye, pirítógyökér… Mik lehetnek ezek? Kőtenger, hopoka, Aranyház… Hát ezek meg micsodák? Még nem hallottál, nem olvastál róluk? El a monitortól, fel a bakancsot, és irány a természet! Sok szeretettel várunk a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkba, hogy választ kaphass ezekre a kérdésekre.
Nemzeti parkunk egyik kedves lakója, Pele (a nagy pele) segít Neked felfedező útjaidon. Ha nagyon nagy szerencséd van, akár még találkozhatsz is vele, bár nappal ritkán kerül szemünk elé.
Először is, ismerd meg az Erdei Házirendet , amely arra hívja fel figyelmedet, hogy milyen szabályokat kell betartanod barangolásaid során.
Ki is Pele?
A nagy pele életmódja a mókuséhoz hasonlít, de éjszakai állat, a nappalt a fák odújában tölti. Testhossza mindössze 13-18 cm, farok hossza 12-15 cm, testsúlya pedig nem éri el a 200 g-ot. Bogyókat és gyümölcsöket fogyaszt. Erdőszegélyekben, felhagyott gyümölcsösökben érzi jól magát. 1974. óta védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft. Téli álma idején – általában októbertől áprilisig – óránként csak egyet lélegzik.
Amíg Pele téli álmát alussza, a természetben nagy változások történnek.
Balatonederics és Balatongyörök között, a Pele Apó ösvényén Pele nagypapája számodra is felfedi az erdő megannyi titkát.
Ha iskolai osztállyal érkezel, ajánljuk erdei iskolai programjainkat és szakvezetéseinket.
Bemutatóhelyeink, amelyeket különösen ajánlunk gyerekeknek, gyerekes családoknak:
Salföld, Major Kápolnapuszta, Bivalyrezervátum
Érdekes lehet még:
Feladatlapok gyerekeknek
Ha Kankalin munkafüzetünk segítségével bebarangolod tájainkat a Kis-Balatontól a Tihanyi-félszigetig, még sok más érdekességet, természeti csodát is megismerhetsz!
A Kankalin füzet és további más feladatlapok letölthetők itt (pdf formátumban)
További képeket peléről az alábbi képgalériában találsz.
Lóczy-barlang Tapolcai-tavasbarlang
A játék pele figura megvásárolható bemutatóhelyeinken és csopaki székhelyünkön.
Ismerjük, értsük, szeressük és védjük együtt természeti értékeinket!