A nyári szabadtéri programokról akár több kis vérszívó vendéggel is távozhat a család, az aljnövényzethez közel játszó gyerekekre pedig még nagyobb veszély leselkedik a kullancsok miatt. Kirándulás után mindig vizsgáld meg a gyerekeket alaposan, ha pedig kullancsot fedezel fel rajtuk, azt minél előbb távolítsd el. Eláruljuk, hogyan.
Aljnövényzetben, gazok között megbújó veszély
Így távolítsd el biztonságosan!
A felfedezett hívatlan vendéget minél előbb el kell távolítani a bőrből. Ehhez nem kell mást tenned, mint a gyógyszertárban vagy drogériában beszerezni egy kullancscsipeszt, és használnod. Egyszerűen fogd meg a csipesszel az állat fejét – ne a potrohát nyomd, azzal öklendezésre készteted -, és határozottan, de egyenletes erővel, tekergetés nélkül húzd ki a kullancsot. Ha eközben a feje beszakad, az egyáltalán nem baj – az állat gyomortartalma veszélyes, nem a feje -, a fej ugyanis néhány nap alatt magától kiesik a bőrből. A csípés helyét pedig már nyugodtan fertőtlenítheted alkoholos vattával. Ha épp nincs otthon csipesz, egy cérnából készített hurokkal is próbálkozhatsz, a lényeg, hogy az állatot a bőrhöz a lehető legközelebb kapd el.
A szakszerű eltávolítás után jegyezd fel a csípés időpontját, helyét, és lehetőleg a kullancsot is tedd el egy kis dobozba. Néhány héten keresztül érdemes figyelni a picit, a csípés helyén megjelenő piros Lyme-folt, a láz, levertség fertőzés jele lehet.
A megelőzés a legfontosabb!
Az agyhártyagyulladás ellen évente ismétlendő oltással védheted meg a gyermeked, a Lyme-kór ellen csak úgy védekezhetsz, ha nem engeded a kullancsot a kicsi bőréhez jutni.
Forrás: www.life.hu/anyaskodj/20110614-igy-tavolitsd-el-a-kullancsot-a-gyerekbol-sajat-kezuleg.html