Milyen problémákkal szembesülhetnek a szülők az újszülöttek és az egy-két hónapos babák alvása kapcsán?

A picik alvása még nem olyan rendezett, mint a nagyobb gyermekeké vagy a felnőtteké, így sok külső és belső hatás felboríthatja a törékeny egyensúlyt.

Nézzük meg, mik a leggyakoribb alvásproblémák ennyi idős korban, és mi a megoldás ezekben az esetekben:

  1. A baba nem tud elaludni: Gyakran előfordul, hogy a pici nem tud olyan könnyen és egyszerűen elaludni, mint ahogy a szülők elképzelték. Vannak babák, akiket elég betenni az ágyába, vagy akár a játszószőnyegen, a babakocsiban, a gyermekülésben vagy a hintában is elalszanak, ha fáradtak. Más babák ennél több segítséget igényelnek. Ők azok, akiknek cicire, cumira, ringatásra, hordozásra, összebújásra van szükségük ahhoz, hogy el tudjanak aludni.

Néhány baba szeret mozgás közben elaludni, mások inkább azt kedvelik, ha nyugalomban, a saját ágyukban aludhatnak. A szülők akkor tesznek igazán jót a babával, ha nem próbálnak meg ráerőszakolni olyan altatási módot, amit a kicsi nem szeret, vagy ahogy nem tud elaludni. Amíg van olyan módszer, aminek a segítségével a baba könnyen elalszik, és ez megoldás a szülőkre sem tesz elviselhetetlen terhet, addig nincs ok a változtatásra. Inkább el kell fogadni, hogy a megfelelő mennyiségű alvás fontosabb, mint a „hogyan alszik el a baba” kérdése.

A másik gyakori oka annak, ha nehezen megy az altatás, a nem megfelelő időzítés. Már az előző cikkben volt arról szó, hogy az újszülöttek és a pár hónapos babák nem tudnak órákig fennmaradni. Nekik 1-1,5 óra ébrenlét untig elég. Ha túl sokáig vannak ébren, az – nem logikus módon – akadályozza az elalvásukat. A picik túlpörögnek, nyűgösek lesznek, sokat sírnak majd az altatás alatt. Emiatt nagyon fontos a megfelelő időben elkezdett altatás.

Ritkábban valamilyen kellemetlenség miatt nem megy az elalvás a babának – ha fáj a hasa, el van dugulva az orra, hangosak a zajok, zavaróak a fények, teli a pelus vagy épp éhes a baba, akkor több időbe fog kerülni, mire elalszik, vagy egyáltalán nem tudod majd elaltatni, amíg meg nem oldod a baját.

A „nem tud elaludni a baba” probléma megoldása tehát a megfelelő időzítésben, az ideális altatási környezet és mód megtalálásában rejlik, figyelve arra, hogy nincs-e valamilyen akadályozó tényező, ami megnehezítheti a kicsi elalvását.

  1. Az éjszaka és a nappal összekeverése: Az újszülötteknél és a pár hónapos babáknál még nem működik pontosan a biológiai óra. Ami azt jelenti, hogy mindegy nekik, mennyi az idő, hogy világos van-e vagy sötét, a babák non-stop üzemmódban működnek, azaz éjjel is rendszeresen fenn vannak, esznek, illetve nappal is sokat alszanak. Tehát, az első pár hónapban nem kellene problémának tekinteni ezt. Segíthetjük a napi ritmus kialakulását azzal, hogy az éjszakai és nappali környezetet minél jobban megkülönböztetjük, illetve máshogyan viselkedünk a babával nappal és éjjel. Nappal, ha felébred a baba, akkor érdemes világos helyre vinned, és az sem baj, ha nincs teljes csend körülötte. Éjszaka viszont az a jó, ha minél sötétebb az alvószoba és a fennlétek alatt sincs játék. A napirend, a rendszer segít a babának, hogy minél hamarabb kialakuljon a „nappal fenn vagyunk – éjjel alszunk” rend.

Szakértő: Dr. Dénes Ivett bababarát alvás tanácsadó, az Anya, gyere! Babaalvás Tanácsadó Szolgálat alapítója

http://www.anyagyere.hu

Vélemény, hozzászólás?