Akármilyen fontos szerepet foglal el a munka a kismama életében, a gyermekvárás és a gyermek születése körüli időszakban a karrier természetszerűen háttérbe szorul. Az már általában ilyenkor is megfogalmazódik, vissza szeretne-e térni a kismama a munkahelyére, vagy ha igen, körülbelül mikor. Az otthon töltött időszak alatt számos szervezeti, munkahelyi változás is történhet, de szinte mindenkinek van egy előzetes elképzelése arról, mi lesz a munkájával a gyermekvállalás után.
A legtöbb családban a gyermek 2 éves kora tájékán kerül előtérbe az anya munkába való visszatérése, amikor az állam által nyújtott juttatások jelentősen lecsökkennek, és a gyermek is egyre inkább nyit a külvilág felé. Ilyenkor nem csak az anya munkájáról, hanem a gyermek felügyeletéről is dönteni kell– mehet állami bölcsődébe, magán intézménybe, vigyázhat rá valamelyik családtag, esetleg bébiszitter, vagy az apa is maradhat vele otthon. Minden lehetőségnek van előnye, és hátránya, amiből a család a gyermek sajátosságainak figyelembe vételéve a lehetőségeihez mérten választ.
Mitől is függ, mikor tér vissza a kismama a munkaerő-piacra?
Többek között attól, hogy:
– milyen a baba temperamentuma, személyisége
– milyen gyermekfelügyeleti lehetőségek elérhetőek
– milyen a család anyagi helyzete
– milyen munkahelyről jött el az édesanya, oda visszavárják-e
– milyen az anya végzettsége, munkaerő-piaci helyzete
– mennyi elérhető segítsége van a családnak (nagyszülők, rokonok, bébiszitter)
– milyen az anya munkához való viszonya, mit jelent számára a munka (örömforrás is?)
Nagyon soktényezős döntésről van szó, ami nem csak az anya, hanem a család minden tagját érinti, ezért nagyon fontos, hogy közös döntés szülessen.
Kisgyermekes édesanyák karrierjével foglalkozó szakemberként gyakran látom, hogy a munkába való visszatérést bűntudat kíséri. Ez rendszerint abból a szorongásból táplálkozik, vajon a gyerek hogyan veszi azt a helyzetet, amikor a napjaik nagy részét külön töltik. Sokan félnek a külvilág reakcióitól, a társadalmi megítéléstől is. Sokszor elhangzik a gyereknevelés kapcsán, de itt különösen igaz – ha az anya boldog, az egész család boldog lesz. Nagyon fontos, hogy olyan döntés szülessen a munkába állással kapcsolatban, ami elsősorban az anyának jó, hiszen az ő kiegyensúlyozottsága a család egyik alapköve.
Szabó Renáta
tanácsadó szakpszichológus
www.karrierespszichologia.hu/programok
https://www.facebook.com/karrierpszichologia/