Hang-szer-szám – A tárogató és a klarinét Borbély Mihály és barátai 2011. november 12.

Borbély Mihály és barátai Hang-szer-szám Magyar népi hangszerek – A tárogató és a klarinét

2011. november 12. 11:00 – 12:30
Üvegterem

Közreműködnek: Borbély Mihály és barátai

A sorozat főszereplői a zene „szerszámai” – a hangszerek. Velük ismerkedhetnek meg a hallgatók autentikus élőzene által, az azt megszólaltató szakértő muzsikusok segítségével. Ebben a félévben ismét a magyar néphagyományból ismert hangszerek mutatkoznak be a Hang-szer-szám pódiumán.
A klarinét neve olasz-francia eredetű, a nép között nevezik még klánétának, pikulának, a Hortobágy környékén furulyának is. A szabványos gyári klarinét háromféle szerepben vált hagyományossá: cigányzenekar tagjaként, falusi rezesbanda tagjaként, egymagában használt pásztorhangszerként. Cigányzenekarban a klarinétos a prímással együtt a dallamot játssza, úgy, hogy közben kísérő szerepet is ellát, mozgékony szólamába az akkordokat is belekombinálja. Pásztorok és parasztok között a klarinétot a 19. század végétől kezdve elsősorban a rezesbandák divata honosította meg. A hangszer, amelyet tárogató néven a falusi nép is ismer, legifjabb gyári hangszerünk. A hajdani kuruc tárogatótól való megkülönböztetésül Schunda-tárogatónak nevezzük, feltalálója, a magyar Schunda József neve után. Klarinétnyelvű, de oboatestű, vagyis tölcséres furatú hangszer. Alsó regisztere trombitaszerűen fémes hangzású, felső regisztere puha, panaszos. Repertoárja népies dalokból, főleg lassú, kötetlen ritmusú dallamokból áll.
(Sárosi Bálint nyomán)

rendező: Művészetek Palotája

Erre a koncertre jegyét a Művészetek Palotája saját jegypénztáraiban üdülési csekk, Accor Ticket Culture utalvány, Sodexho Pass Kultúra- és Ajándékutalvány, valamint Művészetek Palotája ajándékutalvány beváltásával is megvásárolhatja.

Jegyárak: 1000 Ft

Vélemény, hozzászólás?