Honnan tudod, hogy túlsúlyos a gyereked?

Banálisnak tűnhet a kérdés, hiszen a válasz egyértelmű, nem? Ránézek a gyerekre és látom, hogy kövér. De most őszintén. Szülőként mindenki a legszebbnek és a legtökéletesebbnek látja a gyerekét. A túlsúlyra meg ráfogják, hogy csak cuki babaháj, majd elnövi, kinövi, elhagyja a felesleges kilókat, majd megnyúlik és a többi. Pedig nem.

Első körben a gyerekorvos vagy a védőnő jelezheti, ha gond van a gyerek súlyával. Persze, erre a legtöbbször sértődés, felháborodás a reakció. Miért lenne ez a gyerek kövér? Mit képzel a doktornő/védőnő? Hogy lehet egy ilyen cuki gyerekre ilyet mondani? Sajnos, a szülők gyakran vakok, ha gyermekük vélt vagy valós hibáját a szemükre hányják.

Meg lehet sértődni, fel lehet háborodni és lehet hagyni mindent továbbra is úgy, ahogy van. A figyelmeztetést el lehet engedni a fülünk mellett és hizlalhatjuk tovább a gyereket. Vagy esetleg el lehet gondolkodni azon, hogy a cuki duci gyerek lehet, hogy éppen most cuki, de a suliban vagy a társai között később nem cuki, hanem ciki lesz. Kérdés, milyen jövőt szánunk testileg és egészségileg a gyereknek.

Ha végképp nem akarjuk elfogadni az orvos vagy a védőnő jelzésértékű figyelmeztetését, de kósza gondolatként nem hagy minket nyugodni a kérdés, valóban gond van-e a gyerek súlyával, adunk néhány kiindulópontot.

Vannak ugyanis a konkrét testsúlyon kívül egyéb jelei is annak, hogy a gyermeke táplálkozásával valami gond van. Figyeljen oda az alábbi jellegzetességekere!

1. Állandóan éhes

Épphogy befejezte a reggelit, máris a tízórai nasiját keresi. Bárhová mentek, mindenhol talál egy büfét, gyorséttermet, ahol mindenképpen enni akar valamit. Gyakorlatilag egy feneketlen kúthoz hasonlít, amely sosem telik meg. Ha van a közelében elérhető étel, abból biztosan vesz vagy kér. Ha bármivel kínálják, ételt soha nem utasít vissza. Számára nincs olyan helyzet, amelyben az étel érdektelen lenne és nemet mondana rá.

2. Túl gyorsan eszik

Gyakorlatilag habzsol. Őt nézve az embernek olyan érzése van, mintha állandóan éhezne, és ha ételhez jut, akkor a lehető legrövidebb idő alatt szeretné a legnagyobb mennyiséget a pocakjában tudni. ( Idegen társaságban konkrétan elhangozhat: Úristen, tán éheztetik ezt a gyereket? ) Hajlamos túl sok ételt tömni a szájába, szinte levegőt sem vesz a falatok között. Képtelen nyugodtan, lassan enni, túl nagy falatokat nyel.

3. Túl sokat nassol

Képtelen egyik főétkezéstől a másikig evés nélkül meglenni. Szeret nassolni, imádja az édességet, a sós rágcsálnivalókat. Keze állandóan valamilyen csipszes vagy kekszes zacskóban matat, szeret magához közel tudni csokiszeleteket. A gyümölcsöket is szereti, de ha csak lehetősége van rá, inkább édességet majszol. A zöldség, a gyümölcs számára már kompromisszum. Az evés lehet számára pótcselekvés is, érdemes megfigyelni, mit csinált mielőtt enni kezdett és mit fog csinálni, ha végre ételhez jutott.

4. Túl nagy ruhákat kell neki vásárolnod

Bizony. Ha egyszercsak feltűnik, hogy 10 éves a gyereked, de már 12 éveseknek való, vagy annál is nagyobb ruhákat kell rá vásárolnod, akkor állj meg és gondolkodj egy kicsit. Azért veszel nagyobb ruhákat, mert a gyerek arányosan, mindenhol nagyobb? Vagy csak széltében gyarapodik, de a vásárolt nadrágok vagy szoknyák ezzel együtt túl hosszúak? Ha ez utóbbi, akkor vess egy picit kritikusabb pillantást a gyerekedre. Az arányosan nagyobb ruhákkal nincs gond, de ha vásárlás után a ruhán még alakítani kell, akkor a gyermek testarányai jelentősen megváltoztak. Vigyázat! A husis, hájas pocak már gyermekkorban jelentős egészségügyi kockázattal járhat!

5. Jutalomként ételt kér

Ha egy jó jegyért, egy jó versenyhelyezésért, egy jó bizonyítványért jutalmul pizzázást, fagyizást vagy evéssel kapcsolatos élményt kér, akkor gondolkodj el rajta, miért az evés és az étel okozza számára a legnagyobb örömet és jutalmat. Azért teljesít jól, hogy még többet ehessen? Az étel a motivációja az életében? Mért lenne hajlandó az evéssel kapcsolatos élményről lemondani? Tegyél egy próbát!

Ha felébredt benned a gyanú, hogyan nyerhetnél igazolást? Nagyon egyszerű. Először is, vegyél alapul egy nemzetközileg elismert számítási módszert. Ez természetesen a BMI vagy Body Mass Index, amelyet gyerekekre is könnyedén lehet vonatkoztatni. A BMI kiszámítása a kilogrammban megadott testtömeg, és a méterben mért testmagasság négyzetének elosztásával történhet meg.

Ez alapján az ideális érték 18,5 és 24,9 közé esik. Ebben a tartományban beszélhetünk normál testsúlyról. 16 és 18 között soványságról, 25 és 29 között pedig túlsúlyról van szó. 16 alatt és 29 felett az eredmények már totálisan kórosnak minősülnek.

Ne feledjük azonban, hogy ez csak egy szám. Kiindulási pontnak nagyon jó, de figyelembe kell venni a gyerek mindennapi szokásait, testalkatát, napi aktivitását. Azért, ha a kiszámolt összeg túlsúlyra utal, érdemes konzultálni egy szakértővel.

Ha felismerted a jeleket és változtatni szeretnél, akkor látogass vissza később! Hamarosan adunk néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan kezeld a fenn bemutatott helyzeteket!

Szakértő: Mérei Kata Életmód Szakértő

www.bmtherapeia.hu

Vélemény, hozzászólás?