Tüzijáték-szerű virágzuhatag, finomság, luxus és exotikum – manapság leginkább dekorációs célokra használjuk az orchideákat, amelyek azonban más korokban, más kontinenseken – ezerféle célt szolgáltak.
Az első feljegyzés e különleges növények felhasználásáról Theophrasustól maradt ránk, aki arról számol be, hogy egy mérsékeltövi orchidea gumóját afrodiziákumként használták eleink. Az ókori medicina is sokszor fordult a virágokhoz különböző betegségek kezelésében. A korabeli orvosok szerint a növény alakjából következtetni lehetett arra, hogy mely szerv, testrész gyógyítására alkalmasak – így lettek például az Ophrysok, melyeknek földalatti gumója az emberi herékre hasonlít, keresett vágyserkentők.
A feljegyzések szerint a növény gumóját júliusban kellett kiásni a földből, majd meg kellett főzni, megszárítani és megőrölni. Az így készített Salep liszt még a 20. század elején is beszerezhető volt az európai patikákban, a "csodaszer" azonban még népszerűbb volt a Közel-Keleten. Rossz hírrel kell azonban szolgálnunk azoknak, akik manapság szeretnének az Ophrysokhoz fordulni segítségért: ezek a növények szigorú védelem alatt állnak, leszedésük tilos.
A trópusi országokban az orchideák mindennapi használata természetesen még elterjedtebb. A Vanda-félék kemény leveleiből erős szövetet lehet szőni, amelyet később árnyékolóként vagy esőtetőként használnak. A Catasetumokból ragasztót készítettek, míg más fajokat lázcsillapításra, hányás és hasmenés ellen, bőrbetegségekre, fájdalomcsillapítóként vagy sebgyógyításra használtak. A törzsi orvoslás titkos receptjei generációról generációra szálltak, a varázsszerek pedig ott rejtőztek az orchideák csodás virágaiban, leveleiben, gumóiban.
Manapság a mérsékeltövi ember csupán akkor találkozik ezekkel a különleges – és hasznos – növényekkel a virágboltokon kívül, amikor vaníliát használ a konyhában, vagy olyan krémet vagy parfümöt vásárol, amely varázserejét, csodás illatát trópusi orchideáknak köszönheti.
Mindazok, akik maguk is meg akarnak győződni az orchideák csodás erejéről, meg szeretnének ismerkedni e gyönyörű virágok másik, hasznos oldalával is – látogassanak el hozzánk a Magyar Orchidea Társaság őszi kiállítására!
Nyitva tartás: mindhárom napon 10-18 óráig
Belépőjegy árak: felnőtt 1600 Ft, gyermek (6-14 éves korig) és nyugdíjas (65 év felett) 1200 Ft, csoportos (15 fő felett) 1200 Ft, családi (2 felnőtt és 2-3 gyermek) 3800 Ft
A belépőjeggyel a múzeum összes kiállítása látogatható.
A kiállítás a Magyar Orchidea Társaság főszervezésében valósul meg. Bővebb információ: www.orchideafesztival.hu