Újgenerációs mesekönyvek: jobbak, mint a régiek?

Számos generáció nőtt fel Grimm, Andersen és más nagy mesemondók meséin. A nagy klasszikusok a mai napig népszerűek, körülöttük azonban egyre gyűlnek az újabb és újabb mesekönyvek.

A hatalmas választékban pedig nem könnyű eligazodni, legfőképpen azért, mert a szülők nagy része a régi mesekönyveket ismeri, amelyek azonban nem biztos, hogy a mai gyerekek figyelmét felkeltik. De vajon valóban másak a mai könyvek, mint az évekkel ezelőtt népszerű kiadványok? És mi alapján döntse el a szülő, hogy melyik a leginkább érdemes arra, hogy a gyermekének kezébe adja? A kérdésekre nem könnyű választ adni, de talán némi iránymutatást jelenthet, ha ismered a jó mesék ismérveit, és tisztában vagy azokkal a szerzőkkel, akik neve valóban színvonalas kiadványokat fémjelez.

A mese nevel, fejleszt és szórakoztat

A mese varázslatos dolog. Amellett, hogy szórakoztató, észrevétlenül fejleszti a szókincset, a koncentrációs képességet és a fantáziát.
Emellett segíti a szülő-gyermek kapcsolat erősítését is, hiszen a mesét felolvasó szülő hangja nyugtatólag hat a kicsire, de nagy szerepet játszanak a környezettel való kapcsolat kialakításában is: könnyebben és jobban teremtenek kapcsolatot környezetükkel ugyanis azok a gyerekek, akiknek sokat mesélnek.

Thinkstock

A mesék megismertetését a gyermekkel nem lehet elég korán kezdeni – már akkor is olvashatsz fel hangosan, amikor még csak a pocakodban lakik a pici. Jó, ha a szobájában is tartasz a kezdetektől fogva könyveket – és az sem árt, ha a gyerek látja, hogy te magad is rendszeresen forgatod azokat -, ha pedig már nagyobb, menjetek együtt a könyvesboltba, bizonyára élvezni fogja a csemetéd, ha maga válogathat a színes borítók között. Természetesen a te iránymutatásoddal.

A mese erősíti az immunrendszert
 

Kutatások bizonyítják, hogy erősebb azoknak a gyermekeknek az immunrendszere, akiknek sokat mesélnek. Amerikai kutatók pedig arra világítottak rá, hogy ha egy gyermeket valamilyen megrázkódtatás ér – például óvodába, bölcsődébe kerül, és ezáltal elválik az anyjától -, nem kizárólag a vírusoktól és baktériumoktól betegszik meg, az érzelmi elbizonytalanodás, valamint a biztonságérzet hiánya is gyengíti az immunrendszerét. Nem véletlen, hogy egyes gyermekgyógyászok szinte receptre írják fel a mesét, amely segít a gyermekeknek feldolgozni ezeket az érzéseket.

Új könyvek kontra régiek – van különbség?

Lovász Andrea gyerekirodalom-kutató is elismeri, hogy van különbség a régi és az újgenerációs mesekönyvek között. Ám nem feltétlenül a színvonal, sokkal inkább az, hogy "utóbbiak már nem tanítani, hanem elsősorban szórakoztatni akarják a közönségüket. Ennek megfelelően sok a könyvekben a kaland, pergő ritmusúak az események, nagyon jó a humoruk, és rengeteg játék található bennük."

A kutató szerint "változás figyelhető meg azon a téren is, hogy új műfajok, a felnőtt irodalom kedvelt műfajai is megjelentek a gyerekirodalomban, s ezzel együtt az eddig tabunak számító témák is teret nyertek: van gyerekeknek tengerészregény, utazóregény, gyerekverses családregény, krimi és mesés mítosz is. A legkisebbek vannak a legjobb helyzetben: folyamatosan sok új témájú és pompás grafikájú képeskönyv lát napvilágot."

A választásnál elsősorban azt tartsd szem előtt, hogy a könyv megfelel-e a gyermek életkorának – ezzel kapcsolatban általában a borítóján is találsz tájékoztatást -, az érdeklődési körének, és téged mint szülőt szórakoztat-e. Ha ugyanis utóbbira igen a válasz, szinte biztos, hogy csemetéd figyelmét is leköti majd. Jó emellett, ha a szórakoztató mesekönyv egyben tanít is, akár közvetetten, akár közvetve.

Thinkstock

 

Színvonalas mesék magyaroktól

A könyvesboltok polcain ma már számtalan külföldi kiadvány magyar változatát megtalálni, de az elmúlt tíz évben a könyvpiacon színre lépett magyar írók új generációja is kínál igényes és népszerű könyveket a kicsiknek. Berg Judit, Boldizsár Ildikó, Kiss Ottó, Lackfi János vagy Varró Dániel gyerekkönyvei nemcsak színvonalasak, de népszerűek is.

Nem elhanyagolható a mesék képi világa sem, hiszen a gyermekek látásmódját, vizuális kultúráját a képek is erőteljesen befolyásolják. Szerencsére nem szenvedünk hiányt e téren sem, az írókkal együtt megjelent illusztrátorok – Takács Mari, Szegedi Katalin, Paulovkin Boglárka, Baranyai András, Agócs Írisz vagy Kárpáti Tibor – ugyanazt az esztétikai minőségek képviselik, mint nagyhírű elődeik.

Az írók, illusztrátorok új generációjával egy időben új, igényes gyerekkönyvkiadók is megjelentek a piacon, amelyek mostanra meg is erősödtek, kínálatukban pedig rendre találhatunk értékes gyerekkönyveket. A Móra mellett már többek között a Pagony, a Csimota, a Cerkabella, a Csodaceruza és a Naphegy is kínál minőségi gyerekkönyveket. Érdemes folyamatosan figyelni hírleveleiket, kiadványaikat, mert szerkesztőgárdáik önmagukban is garanciát jelentenek a minőségre. A választásban segíthetnek a Csodaceruza folyóirat lapszámai vagy a Navigátor című kortárs gyerekirodalmi lexikon is, amely az elmúlt évtized gyerekirodalmi szerzőivel és műveikkel ismerteti meg az olvasókat.

 

10 év 50 legjobb könyve

Húsz szakmai szervezet ajánlásával a Csodaceruza folyóirat, az Egyszervolt Alapítvány és a Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesülete ajánlólistát tett közzé, amely listán az elmúlt tíz év 50 legjobb könyve található. A listán magyar szerzők művei szerepelnek, többek között a következők:

– Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen
– Kiss Ottó: Csillagszedő Márió
– Berg Judit: Rumini
– Darvasi László: Trapiti
– Kovács András Ferenc: Hajnali csillag peremén
– Bagossy László: A sötétben látó tündér
– Békés Pál: A Bölcs Hiánypótló
– Boldizsár Ildikó: Királylány születik
– Kukorelly Endre: Samunadrág

A teljes listát a Csodaceruza oldalán találod. Kattints ide!

 

A cikk elkészítésében Lovász Andrea gyerekirodalom-kutató nyújtott szakmai segítséget.

 

(Forrás: www.life.hu/anyaskodj/20110519-ujgeneracios-mesekonyvek-jobbak-mint-a-regiek.html)

Vélemény, hozzászólás?