Zsebpénz és házimunka: te fizetnél a gyerekednek, hogy dolgozzon?

Minden szülő szeretné, ha gyerekében minél hamarabb felébredne a tiszta, rendezett környezet iránti igény, mely belülről fakad, és ennek köszönhetően a lehető legkevesebb külső irányítás mellett is lelkesen venné ki a részét a háztartási vagy ház körüli munkákból.

Úgy tűnik azonban, ez az egyik legnehezebben elérhető állapot, és a helyzetet csak súlyosbítja, ha a nem szeretem munkák elvégzését pénzzel jutalmazza a szülő. Vagy mégsem? Esetleg éppen azzal okozunk zavarokat a gyereknél, ha nem kap érte pénzt, hiszen ezzel megkerülünk egy nyilvánvaló igazságot, miszerint a jól elvégzett munkáért várhat anyagi javadalmazást? Egyáltalán létezik jó megoldás, valamilyen elfogadható középút házimunka és zsebpénz viszonylatában?

Már óvodáskorban sem korai ismerkedni a házimunkával

Szakemberek szerint a "munkára nevelést" egészen kicsi korban érdemes elkezdeni, vagyis a kis óvodáskor kezdetén, amikor egyébként is lehet építeni a gyerekek lelkesedésére. Egy néhányéves apróság minden munkába szívesen segít, a portörléstől az edények elpakolásán át az autó lemosásáig. Persze az első néhány évben szinte csak akadály a kicsik szorgalma, ám, ha a szülő nem veszíti el a türelmét, és nem hessegeti el az akkor még szívesen feladatokat vállaló gyereket, akkor később is természetes lesz, hogy a gyerek a szülő mellé áll, ha feladat adódik. A rendszeres munkavégzés pedig, mint elvárás, az iskoláskor küszöbére eshet. Ez az az életkor, amikor már a kicsi feladattudatára és alakulgató felelősségérzetére is apellálhatsz.

Egy fórumozó véleménye:

"Vannak dolgok, amiket meg kell tenni, és nincs érte viszonzás, csupán önmagáért kötelesség – ilyen a házimunka. Nálunk van, ami sulis kortól kötelezően a gyerek feladata -ágyazás, szennyes kivitele, a ruha kikészítése, a szobájának a takarítása -, kis segítséggel. Ezen felül minden szünetben bevezetünk egy-két további házimunkát: tavaly nyáron a porszívózás volt, jövő nyárra ők maguk szavazták a mosogatást és a söprést, arról már nem is beszélve, hogy ha csak fizetség ellenében csinálja a gyerek, akkor hogyan tanul meg önzetlenül adni, segíteni, vagy egyszerűen igényesen rendet tartani maga körül?"

A mosogatástól a felmosásig

Milyen feladatokat adhatsz a gyereknek? A saját környezetének – szobájának vagy szobasarkának – rendben tartása a legelső feladatok egyike. Itt nyilvánvalóan a játékok, könyvek elrakásáról van szó, illetve levetett ruhák kezeléséről: hajtogatás vagy a szennyes kezelése.
A közös felületeknél is érdemes az első elvárásokat megfogalmazni, amelyek a gyerek életkorának megfelelően szaporodhatnak: a szemét levitele, mosogatás, edények eltörlése, teregetés, portörlés, söprés, felmosás, illetve apróbb kerti vagy udvari munkák.

Thinkstock


Akadnak családok, ahol egész hónapra előre megírják, táblázatban jelölik, hogy mi kinek is a feladata, és ez akkor jó, ha egyébként a munka bevállalása vitába fulladna a gyerekek között, ráadásul így a számonkérés is pontosan célozható. A cél persze az, hogy táblázattól függetlenül érezzenek rá a gyerekek arra, hogy jó tiszta környezetben élni, és hogy jó részt vállalni a közös feladatokból.

Egy másik fórumozó véleménye: 

"Amikor kicsik voltak a gyerekek, én adtam apróságokért apróságot. Lelkesen segítettek és potyogtatták a pénzüket a malacperselybe. Azóta is segítenek, persze már nem pénzért, hiszen megnőttek. De továbbra is nagyon takarékosak, nem verik el a pénzüket."


Házimunka fizetség ellenében


A zsebpénz az zsebpénz, és a fórumozók egy része szerint semmi köze nem lehet az elvégzett házimunkának a zsebpénzhez. Pontosan úgy, ahogy az apuka se kap pénzt a kocsi lemosásáért, vagy egy jól sikerült ebéd ellenében az anyuka sem nyújtja be a számlát. A család attól család, hogy "ingyen" teszünk magunkért, a másikért, az élhető, komfortos, tiszta otthonért. Ha a gyerek plusz pénzt szeretne a zsebpénzén felül – amit nem azért kap, mert elmosogat, hanem azért, mert a szülő belátja, hogy felmerülhetnek igények a gyerek részéről, és mert az csak jó lehet, ha a gyerek megtanul bánni a pénzzel -, akkor vállalhat plusz munkát, akár a saját otthonán belül is. Ám akkor sem szabad elfelejteni, hogy pénz amellett járhat a házimunkáért, ha a gyerek közben megtanulja, hogy ha részt vállal a feladatokból, akkor azzal idő szabadul fel, amelyből az egész család közösen profitálhat.

Thinkstock

Ahogy a gyerekek látják: 

Hanna, 11 éves
"Ha a szülő nem mosogatna el, akkor beállna az edényhegy, a szülő dolga a mosogatás. Kinek a dolga lenne? Én maximum segítek."

Bianka, 16 éves
"Ha én leszek felnőtt, nekem is az lesz a dolgom, hogy ellássam a feladataimat. Anya azért anya, hogy ellásson minket. Ettől függetlenül érzem, hogy felelősséggel van felém."

Sára, 16 éves
"Szerintem érettség dolga az egész, persze, hogy nem hagyom, hogy mindent az anyukám csináljon."

Virág, 13 éves
"Magamtól szívesen csinálom, de ha elvárják tőlem, ha azt éreztetik, hogy ez kötelességem, akkor olyan pocsékká válik az egész. Pedig mosogatni kifejezetten szeretek."

Lea, 15 éves
"Kapok zsebpénzt, és ha valami olyat csinálok – például elpakolom a cipőket vagy felmosok addigra, mire anya hazaér -, akkor megdob egy ötszázassal. Nem mondjuk ki, hogy jutalom, de én tudom. Néha rá is erősítek, ha kell valamire pénz."

Gazdag Enikő pszichológus véleménye:

"A gyerekeket a házimunkába a legegyszerűbben a saját példánkkal tudjuk bevonni, hiszen a mintakövetés itt is működik. Ha a gyerek azt látja, hogy a szülő rendet tart, és nem zavarja el a kicsit maga mellől akkor sem, amikor valójában sokkal gyorsabb és hatékonyabb lenne a feladat elvégzése a gyerek nélkül, ha a kicsi maradhat, és ügyetlenkedve gyakorolhat a szülő mellett – és ezért ráadásul százféle megerősítést, dicséretet, ölelést, meleg odafordulást kap -, akkor később sem fogja megoldhatatlan tehernek érezni a házimunkát. A gyerekeket kamaszkorban már nehéz a munka felé irányítani, hiszen hiába ‘nagyok’, ha addig nem találkoztak olyan helyzettel, ahol öröm volt a szülővel való közös munka, akkor ebben az életkorban már nehéz felébreszteni az igényt erre.

Thinkstock


A pénzzel való jutalmazás nem feltétlenül kedvező ezen a területen, hiszen a családon belül, a saját otthonunkon belül végzett munka önmagában érték, a családért tesszük, és ezt nem feltétlenül helyes pénzre váltani. Ha valaki a dicséret mellett még szeretné megerősíteni a gyerek lelkesedését, akkor inkább állítson fel célnak egy kirándulást vagy közös mozizást. Pontrendszert is fel lehet állítani – ha nagyon muszáj -, és akkor az összegyűlt pontok után ‘járhat’ valami jutalom. Bár én azon a véleményen vagyok, hogy a házimunka elvégzése nem pénzben vagy anyagi juttatásban mérhető érték."

Forrás: www.life.hu/anyaskodj/20110809-zsebpenz-es-hazimunka-te-fizetnel-a-gyerekednek-hogy-dolgozzon.html

Vélemény, hozzászólás?